Kierunek ma wyposażyć studenta w podstawowe elementy warsztatu naukowego stosunków międzynarodowych, pozwalające na samodzielną analizę zarówno przeszłości, jak i bieżących wydarzeń międzynarodowych. W programie szczególną uwagę poświęcono podstawowym pojęciom i rozumieniu prawa, ekonomii, demografii i statystyki, nauce o państwie, historii stosunków międzynarodowych. Celem kierunku jest także zapoznanie studenta z podstawowymi wiadomościami z zakresu prawa międzynarodowego, współczesnych systemów politycznych, międzynarodowych stosunków politycznych, finansowych, handlowych i kulturalnych, organizacji międzynarodowych, polskiej polityki zagranicznej oraz szeroko rozumianej wiedzy o Unii Europejskiej. Studenci poznają ponadto kulturowe i cywilizacyjne korzenie współczesnej cywilizacji, historii, dyplomacji oraz bieżących problemów Polski i świata oraz podstawowe techniki aktywności publicznej i pracy umysłowej.
Podstawą przy postępowaniu rekrutacyjnym są wyniki egzaminu maturalnego. Przy rekrutacji na studia pierwszego stopnia należy wybrać po jednym przedmiocie z każdej grupy.
Grupa I (jeden przedmiot do wyboru): historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, historia sztuki,
Grupa II (jeden przedmiot do wyboru): język obcy nowożytny ,
Grupa III (jeden przedmiot do wyboru): język polski,
Jeżeli kandydat nie zdawał danego przedmiotu na egzaminie maturalnym to uzyskuje zero punktów za ten przedmiot. Brak przedmiotu nie dyskwalifikuje go jednak w postępowaniu rekrutacyjnym.
Wyniki z wybranych przedmiotów podstawione do algorytmu dają wynik końcowy kandydata.
Dyplomacja i protokół dyplomatyczny, międzynarodowe stosunki polityczne po 1989 r., międzynarodowe stosunki gospodarcze, lobbying w stosunkach międzynarodowych, polityka zagraniczna Polski po 1989 r., organizacje międzynarodowe.
Absolwenci studiów I stopnia na kierunku Stosunki międzynarodowe, mogą kontynuować kształcenie na studiach II stopnia na kierunkach oferowanych przez Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych (historia, stosunki międzynarodowe, studia nad wojną i wojskowością) oraz na innych kierunkach prowadzonych zarówno przez Wydział Humanistyczny, jak i inne wydziały Uniwersytetu Szczecińskiego i inne uczelnie. Absolwenci mogą również skorzystać z oferty studiów podyplomowych realizowanych w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz innych prowadzonych w Uniwersytecie Szczecińskim i innych uczelniach.
Rejestracja na studia w I naborze rozpoczyna się 12 czerwca 2017 r. Szczegóły w załaczniku poniżej.
Kandydaci zakwalifikowani do II etapu postępowania rekrutacyjnego na wszystkie kierunki i specjalności studiów w Uniwersytecie Szczecińskim mają obowiązek złożenia kompletu dokumentów.
Wykaz olimpiad stopnia centralnego, konkursów międzynarodowych oraz ogólnopolskich, w tym organizowanych przez Uniwersytet Szczeciński, których laureaci lub finaliści mogą korzystać z preferencji w procesie rekrutacji na I rok studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich w Uniwersytecie Szczecińskim w latach 2015 - 2017.
Masz pytania? rekrutacja@univ.szczecin.pl
Biuro ds. Rekrutacji tel.: +48 91 444 10 29,
+48 91 444 10 31, +48 91 444 11 60